Autem do Řecka a až na Krétu

V předchozím článku o vůbec první cestě do Řecka jsem zmiňovala možnost dopravy  autem, lodí a kombinací obojího. Vzbudilo to celkem zájem. A ptáte se jak na to.  Je vidět, že letadlo přestalo být jediná možnost, která nás při cestách do Řecka baví.

Mám to štěstí, že jsem přímo u zdroje všech informací, protože sdílím řecký ostrov Triaelia  se stejně „postiženými“ nadšenci pro všechno řecké. A to postižení je myšleno v dobrém slova smyslu, doufám, že pánové chápou 😉

Inu dali jsme hlavy dohromady a rozhodli se, že dáme do kupy manuál pro všechny nadšené cestovatele a milovníky Řecka, kteří to také chtějí podniknout.

Osobně si myslím, že je to pro cestovatele, které netlačí čas. Je to pár dní na cestě, takže nedoporučuji pro někoho, kdo má týden volna a chtěl by to všechno honem rychle stihnout. Strávíte pár hodin na dálnici a o trochu více na lodi. Pravda v kajutě si natáhnete tělo a odpočinete. Sotva si orazíte, už jste zase v autě a svištíte po řecké dálnici do přístavu Pireus, kde se nalodíte na další trajekt. A ten vás dostane až do cíle – do Heraklionu.  To je varianta, že se vydáte až na Krétu. Ale cestu můžete završit už dřív, třeba v Igoumenitse nebo v Patrasu a pokochat se  řeckou pevninou  a pak třeba pokračovat. Nebo taky ne.

Ale víte co? Už tu cestu bych vnímala jako dovolenou!

Ale nepředbíhejme! Je vám jasné, že tomu předchází docela náročná příprava. Na druhou stranu není nutné se toho bát a  cesty trajektem už vůbec ne! 

Určitě  největší obava každého z nás je nájezd autem na loď.  Já sama to mám jako noční můru, ale už po první zkušenosti  prý není důvod k žádným obavám, říká Míra, v Řecku zvaný  řidič Kostas. 🙂 

Jako důkaz předkládáme video z úplně prvního vjezdu na loď v roce 2013.  A vězte, že ty obavy tam byly také, a velké!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Číháme a kupujeme lístky na loď

To je celkem zábavná fáze výletu. V určitý moment, bývá to tak začátkem roku, začne lehká nervozita. Tak co?  Jak to vypadá? Už mají lístky? Bavíme se o společnosti MINOAN LINES a Grimaldi Group company.  

Samozřejmě jezdíte-li opakovaně, jste tam už zadrápnutí a do mailu vám bude padat pravidelné info co, kde, jak. Také sociální sítě neustále chrlí informace, že nastal ten správný okamžik k rezervaci. Včasným nákupem lodních lístků můžete ušetřit 20 i 30%.

Je výhodné rovnou se zaregistrovat do bonus klubu a sbírat body za ujeté míle, které se pak nějakým zázrakem mění na eura.  Takže budete-li jezdit jako diví, může se vám stát, že pak najednou jedete zadarmo.

  • Hlídejte si velikost auta. Za normální cenu jsou auta do výšky 2 metrů a délky 6 metrů.
  • Chcete jet se svými psími miláčky, aby se jim doma po vás nestýskalo a aby také viděli kus světa? Žádný problém! Jsou dvě možnosti.
  • Kupte si kabinu, kam je povolen přístup se psy. V tomto případě důrazně varujeme před vyčkáváním a lelkováním, protože těchto kajut není zase až tolik, takže NAKUPUJTE VČAS A VELMI RYCHLE. Příplatek za takovou kajutu je 50 € za kajutu na jednu cestu.
  • Druhá možnost je přeprava psů zadarmo v kotcích pro psy na horní palubě. Tady jsou přes noc zavření a přes den jsou normálně s vámi. Mohou všude po lodi kromě restaurace, kavárny a ostatních luxusních prostor. Venčení je na horní palubě, samozřejmostí je úklid.

Lístky si kupujete online přes rezervační systém společnosti  a platí se platební kartou nebo bankovním převodem. Jiná varianta neexistuje a platí se vždy dopředu. Po objednání si nechte poslat lístky kurýrem přímo na adresu anebo si je pak můžete vyzvednout při naloďování v přístavu a dostanete kompletně celou sadu lístků (tedy i na cestu zpět).  No a začněte se trochu těšit, protože lístky už máte a základní kámen výletu je položen. Uložte si je na viditelné místo a občas se s nimi pokochejte. V našem týmu je praxí vyzkoušeno, že dlouhá doba těšení se na odjezd je vždycky zpříjemněna alespoň krátkým juknutím do toho správného šuplíku. 😉  A k tomu si přečtěte  elektronickou knihu Řecké postřehy českýma očima.

Lístky na loď

Takhle je kurýr doručí až k vám domů

 

Abyste si udělali nějakou představu:

2 osoby, 2 psi, auto, kabina i se psy – povedlo se za 900 €, ale také třeba za 1200 €. Cesta tam i zpět.  A také se povedla jedna cesta zdarma. Zmínka výše o pravidelném cestování, které, jak tady vidíte, je velmi finančně výhodné 😉

1 osoba, malé auto, žádná zvířata, cesta pouze tam – cca 500 €

Už máme fleka na lodi a co dál

Zkontrolujte si doklady. Ty své, ty na auto, skákněte s autem k doktorovi, jestli není třeba něco někam dolít, utáhnout, vyměnit.  A nezapomeňte, aby vaši psí miláčci měli také vše v pořádku, pokud jedou s vámi. Musí mít mezinárodní očkovací průkaz, čip a očkování.

A co takhle dálniční známky? Správná otázka!

Německo – dobrá zpráva – letos ještě není zapotřebí dálniční známka

Rakousko – potřebujete dálniční známku a budete platit poplatek za tunel cca 11 €.  Dálniční známka stojí 9 €.

Itálie – na dálnici se platí za ujeté kilometry, mají tam klasické mýtnice. Dálnice jsou v Itálii docela drahé, přijde vás to asi na 20 €

Řecko – také se platí podle ujetých kilometrů, budete potkávat klasické mýtnice. Řekové se vychopili a postavili super novou dálnici. Takže až vypadnete v Patrasu z lodi, najedete na ní a dovede vás pěkně až do Pirea. Předběžná kalkulace je cca 10 €

Kde nakrmit auto

Nejen vy, ale i vaše vozítko dostane hlad. Doporučujeme tankovat v Německu nebo Rakousku. Absolutně na to zapomeňte v Itálii. Tady si místo toho dopřejte vynikající kávičku na odpočívadle, protože je tam lepší než u nás v kavárně. Stojí asi 1 €.

Když už je řeč o benzinkách a odpočívadlech  – kromě Německa, kde je v podstatě čisto, ale jinak nic moc, mají odpočívadla v ostatních zemích super zázemí.  Sprcha, vyčistíte si tu zuby, dáte se prostě trošku do kupy.  Doporučujeme vynikající odpočívadlo v Rakousku v Alpách, kde vás ohromí fantastické výhledy. Tak na to pamatujte, ať si uděláte nějakou suprovou fotečku 😉

U pumply_1

Kudy to povalíme?

Náš manuál začíná na západě, v Plzni. Ostatní si musí doplnit.

Plzeň -> Mnichov -> Salzburg-> Villach → Udine -> Benátky-Fusina

Cesta do Benátek_mapa_2

V Benátkách, resp. Fusině  najíždíte na vaši první loď, která to pak nabere směr Ancona, dále do Igoumenitsy a do vaší první cílové destinace Patrasu. V tento okamžik se nacházíte na pevninském Řecku. Loď odplouvá ve 4:30 hodin ráno z Benátek a ve 14:00 hodin další den jste v Patrasu. Tedy pěkných 34 hodiny plavby.

A teď se potřebujete přesunout 230 kilometrů  do Athén a máte na to cca 7 hodin času. Posvištíte právě po té nové dálnici, takže není čeho se bát. Pojedete s větrem o závod.

Vaším cílem je přístav Pireus, kde se nalodíte na trajekt do Heraklionu. A ten odjíždí ve 21:00 hodin. Protože tady už jste v Řecku, tak se odvažte a užívejte si cestu se vším všudy. Na této lodi jsou ceny stejné, jako kdekoliv jinde v Řecku. Například panák rakije za 90 centů (cena po slevě s bonusovou kartou).  Naopak na lodi z Benátek do Patrasu byste mohli omdlít hrůzou nad cenami, tak s tím počítejte.

Ouzo na lodi_2

Budete-li mít štěstí, uslyšíte zvonkohru z místního kostela. Je to celkem profláknutý hit Děti z Pirea a bude doprovázet vaši loď, až bude opouštět přístav.  Romantické, ne 😉

Pohled z lodě do přístavu_1

Jak už jsem psala výše, už ta cesta je výlet. Budete potkávat úžasná místa. Pojedete přes Korintský průplav. Na sever od Korintského zálivu se tyčí Delfy. V Patrasu je velmi zajímavý most Rio, jehož pilíře jsou ukotvené v písku.  To všechno stojí za pozornost a samozřejmě za fotečky, nemyslíte?

Most Rio, Řecko

Most Rio

Co sbalíme s sebou

Nebudu vám mluvit do toho, jestli dvoje plavky, střevíčky na podpatku nebo něco ke čtení. Jde spíše o praktické věci na cestu.

Na první lodi (Benátky -> Patras) je opravdu draho, takže si s sebou vezměte nějaké jídlo a pití. Velmi se osvědčila autolednice.  Přibalte teplejší oblečení, na lodi fouká, vždyť frčí 60 km za hodinu.  Jak už jsem zmiňovala výš, z Pirea do Heraklionu už jedete za řecké, snesitelnější ceny.

Pro nás suchozemce je loď celkem zážitek. Na těchto lodích je poměrně luxus – bazén, restaurace, kavárny, obchody, sauna, masážní centrum, prostě jako lepší hotel s tím rozdílem, že tenhle hotel jede. Takže si už cestu užívejte plnými doušky a pojměte to tak, že vlastně vaše dovolená už začala.

Koláž _na lodi

Žijeme na lodi

Loď je obrovská, nebojte se houpání. Jízda je mnohem komfortnější nežli na menších lodích.

Knossos Palace_1

Kajuty jsou všechny maximálně pro 4 osoby. Je-li v kajutě osob méně, jsou nevyužitá lůžka sklopená a zamčená – nelze je tedy využít, ale ani nezabírají místo. Je tam koupelna se sprchovým koutem a záchod.   Elektrické zásuvky umožňují dobíjení všech elektronických hraček bez problémů.

Na postelích najdete stejně jako v Řecku prostěradlo s dekou, v koupelně ručníky a základní kosmetiku – jako je například šampón na vlasy.  Dvě hodiny před příjezdem do cílového přístavu se musí kabina opustit.

V kajutě najdete_2

Pohodička, né 🙂

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

Garáže, kde jsou umístěná auta, jsou ZAMČENÉ!  Zpřístupňují se pouze v okamžiku, kdy loď kotví v přístavu.  Myslete na to, protože když loď opustí přístav, už si pro ten zapomenutý mobil nebo řízek nedojdete!

Až se ráno probudíte, přivítá vás ostrov Kréta v celé své nádheře a vy jste v cíli, tedy v Heraklionu! Bude to kolem sedmé hodiny ráno.

Bezpečnost v přístavech

Přístavy jsou uzavřené, vjíždíte přes vjezdovou bránu, kde předložíte cestovní doklad a proběhne registrace auta.

Je tam bezpečno. Ale čas od času proběhne takřka již rituální pokus běženců dostat se do přístavu. Co to znamená? Pár běženců se snaží překonat plot a vniknout dovnitř. V ten moment je tam policie a běženci se stáhnou. Jejich pokusy jsou bez šance na úspěch, takže není důvod k panice. Na místě je základní obezřetnost a opatrnost jako kdekoliv jinde. Není nutné přijímat nějaká zvláštní bezpečnostní opatření.

Přístav

 

Zde je shrnuto pár užitečných odkazů, které se mohou hodit: (pro aktivaci klikněte na odkaz)

Benátky – přístav Fusina

https://goo.gl/maps/gRUdheSFpfG2

Patras – přístav

https://goo.gl/maps/sRUGqSZUT6A2

Korintský průplav – super místo, můžete se kochat na obě dvě strany průplavu 

https://goo.gl/maps/UHhGh4y3yd62

Přístav v Pireu – místo, odkud odplouvá loď na Krétu

https://goo.gl/maps/QZSdfgETVyJ2

Cílový přístav Heraklion na  Krétě

https://goo.gl/maps/2mChRJBef7m

Jsme v cíli vaší cesty a našeho manuálu. Nazpět se vraťte v opačném pořadí, pokud je zpáteční cesta nutná 😉 Nebo tam zůstaňte.  A přečtěte si něco z mého Krétského deníku a nebo se inspirujte krátkým videm Cestování po Krétě.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Tento článek vznikl za laskavé spolupráce mých kolegů, velkých nadšenců a milovníků Kréty, kteří mají tuto cestu již opakovaně zmáknutou a dodali všechny důležité informace. Jsou to ostřílení cestovatelé a tento způsob volí proto, že s nimi na Krétu pravidelně odjíždí jejich psí miláček Čenda. Od loňského roku mezi Plzní a Krétou pravidelně cestuje i jeho kámoška Bugenvilie von Knossos, zvaná Bugina, která tam jezdí navštěvovat své příbuzné. Je to totiž Kréťanka. A ti dva nákladový prostor v letadle nemají v oblibě.

Bych se šla proběhnout_1

Ale cestu lodí si celkem užívají 😉

 

Mě osobně tyto obrovské lodě fascinují.  Majestátní kolos, který polyká nejen osobáky, ale i kamiony a autobusy, aby je povozil po vodě a pak je zase pustil na souš.  Ještě jsem neměla možnost, zažít tenhle způsob cesty na Krétu, ale mám to na seznamu svých přání. Protože člověk by měl mít přání a když jim věří, ona se pak splní!

Jak řekl Paulo Coelho:

„Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“

Všechny informace ohledně cen, časů apod. neberte jako dogma.  Vše bylo praxí ověřeno, ale za nenadálé situace a změny samozřejmě neručíme.

Celý náš autorským tým vám přeje šťastnou cestu.

Καλό ταξίδι!

Autorský tým

 

Pavla Císařová
Miluji Řecko, moře, řeckou hudbu, kuchyni. Mojí vášní je obklopit se vším tím řeckým v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde>> Z této lásky vznikl Ebook zdarma Řecké postřehy českýma očima K dispozici ke stažení zde>> a Ebook zdarma o ostrově Kos Možno stáhnout zde >> Jsem autorkou Ebooku Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě. K zakoupení zde>>
Komentáře