Není dno jako dno. Tohle si chceme hýčkat!

Kritina Dunaj-Hudakova

Ne, nebojte se, nebudeme rozebírat dno jako životní balast, krizi, pád až na úplně úplné černočerné dno. Protože tohle dno si moc hýčkat nechceme, resp. vůbec se do těchto situací nechceme dostávat. I když i tyto životní zkušenosti nám paradoxně dávají vyrůst a posilují nás. Dnes se zaměříme na pánevní dno.

A právě tomuto tématu se věnuje Kristína. Setkala jsem se s ní v rámci jednoho mentoringového kurzu a musím přiznat, že při první zmínce o tom, co dělá, mi hnedka vyjely radary. Myslím si, že toto a nejen to, mi ženy často řešíme. Poprosila jsem jí o rozhovor. Svolila. A co je pecka, že i když žije v cizině, v dnešním onlinovém světe to není vůbec žádný problém a náš rozhovor vznikl zcela bez problémů. Prostě internet je všemocný 🙂

Posilovat pánevní dno. Wow! Téma, které asi dříve či později zajímá hodně žen.  A tak slovo dalo slovo a Kristínka byla tak hodná, že svolila k rozhovoru, kde nám přiblíží, co to vlastně dělá a jak to nám, ženám zralého věku (ale i těm mladším), může pomoci udržet si kvalitní život.

Kristí, poprosím tě o to, abys nám ženám, které ví, že pánevní dno mají, ale zatím naštěstí neměly tu potřebu to nějak řešit, přiblížila, o čem se tady budeme bavit.

Velmi ráda, budeme se bavit o pánevním dnu a o tom, proč se nám ženám vyplatí věnovat mu pozornost v kterémkoliv věku.

Pánevní dno je soubor tří vrstev svalů, které drží naše vnitřní orgány v správné poloze, a je taky součástí našeho hlubokého stabilizačního systému, který zajišťuje vzpřímené držení těla. Je velmi důležité, aby bylo silné, ale i elastické a pružné.

Během života, zejména po těhotenství a porodu, nebo v menopauze má naše pánevní dno tendenci ochabovat, a proto bychom měli dělat dvě věci: pravidelně ho posilovat a taky uvolňovat.

Je tento problém spojený až s vyšším věkem nebo to řeší i mladší ženy?

Mnoho lidí se domnívá, že oslabení svalstva pánevního dna se týká pouze žen ve zralém věku (což byla i moje domněnka). Není to však tak, naše ženské tělo se mění a jak jsem vzpomínala – zejména těhotenství a porod dají našemu pánevnímu dnu a celému středu těla zabrat. Taktéž hormonální změny v menopauze mohou způsobit oslabení těchto svalů. Následkem pak mohou být mnohé zdravotní problémy jako jsou únik moči při kašli, kýchnutí nebo při sportu, časté infekce močových cest, pokles dělohy, zácpa, trávicí problémy, pocit nafouknutí břicha, bolesti zad, případně hemoroidy.

Správným cvičením ho dokážeme ozdravit a vrátit mu jeho pružnost, zároveň posílíme hluboké břišní svaly, s nimiž je propojeno. Tím zlepšíme celkové držení těla a odstraníme mnoho problémů. Když je pánevní dno v pořádku, cítíme se celkově vitálnější, ženštější, vyrovnanější a máme pocit lehkosti a stability. Jeho dobrý stav taktéž přispívá ke kvalitnímu sexuálnímu prožitku.

Je tedy dobré zaměřit se včas na prevenci a posilovat i když zatím žádné problémy ještě nemáme?

Rozhodně doporučuji prevenci. I když se nám zdá, že nemáme žádné problémy, tak náš sedavý způsob života a špatné držení těla během dne způsobují, že se nám oslabují hluboké břišní svaly, které jsou propojeny s pánevním dnem.

A právě posilování hlubokých vnitřních svalů včetně pánevního dna se věnuje cvičební metoda Low pressure fitness (anglicky low – malý, press – tlak). Je to cvičení, kde se věnujeme vědomému dýchání v přesně definovaných pozicích a jak již název napovídá, cílem je snížení tlaku v břišní a pánevní dutině. Snížení nitrobřišního tlaku působí blahodárně na ženské vnitřní orgány a zároveň zpevňování vnitřních svalů břišních.

Už po krátké době se můžeme cítit vyrovnanější, naše břicho bude pevnější, nebudou nás bolet záda, naše pánevní dno bude elastičtější a navíc i naše dýchání bude hlubší.

Mimochodem – co více si přát!

Kde ses s touhle metodou setkala?

S touto metodou jsem se setkala, když jsem hledala možnosti, jak posílit mé pánevní dno a celé tělo po koronovém období, kdy jsme trávili více času doma a méně se hýbali. Jelikož se věnuji józe pro ženy, hledala jsem podobnou techniku ​​jako je uddyana bandha v józe, která pracuje s dýcháním a zapojováním vnitřních břišních svalů. Takto jsem objevila i metodu Low pressure fitness, která má opravdu s jógou hodně společného.

Přes sociální sítě jsem oslovila jednu trenérku v Kanadě a přihlásila se na úvodní workshop. Cvičení Low pressure fitness mě zaujalo natolik, že jsem se ho začala cvičit a nakonec jsem absolvovala trenérsky kurz.

Já o této formě jógy slyším poprvé. Ty žiješ už poměrně dlouhou dobu v Německu, je možné, že tam je ta osvěta trochu dál?

Žiju v Německu už 14 let a je pravda, že Berlín je kolébkou jógy a existuje zde velmi mnoho stylů. Low pressure fitness však není jóga, tato metoda je ale inspirovaná jógou. V Německu ještě také velmi rozšířena není.

Metodu vytvořil jeden belgický lékař jako poporodní rehabilitaci a jeho cílem bylo pomoci ženám posilovat hluboké břišní svaly bez jakýchkoliv škodlivých dopadů na pánevní dno. Poté byla přepracována fyzioterapeuty ve Španělsku a dnes je zde součástí nabídky ve fitness centrech. Velmi populární je i v Brazílii a Latinské Americe, jelikož vedlejší efekt tohoto cvičení je zúžení obvodu pasu a to mají ženy rády. 🙂

Jak to v současné době probíhá vzhledem k situaci s různými omezeními, která nás potkala?

Tréninky byly uzpůsobené online světu, a funguje to. Celý výcvik i pravidelné tréninky jsem absolvovala online. Mně to i vyhovovalo, protože bych se tak rychle nedostala do Španělska na kurz vzhledem k omezení cestování. Na online hodiny se mohou snadno připojit i ženy, které bydlí dále a nemají nablízku trenéra. Cvičíme bud 1:1 nebo v menších skupinkách max. 3-5 žen, takto je možné dobré vedení a osobitý přístup. Důležité je mít dobré internetové spojení, většinou se spojíme přes zoom.

Jóga tě tedy evidentně baví, vzpomínáš si na své první „setkání“ s jógou

Moje první setkání bylo ještě v dětství, když jsem objevila u mého táty knihy o józe. On se jí věnoval, takže moje zvědavost pro práci s lidským tělem začala už tehdy. Fascinuje mě, čeho všeho jsme schopni, jaký máme obrovský potenciál a jaká je naše samoléčící schopnost. Během studia v Bratislavě jsem měla velmi dobrého učitele jógy a po jeho hodinách jsem se cítila velmi zregenerována. Později v Německu jsem si udělala instruktorský kurz a postupně se zaměřila na cvičení pro ženy a regeneraci pánve.

Já na sebe musím prásknout, že když jsem viděla Kristínky  příspěvek na IG profilu, kde jsou jednotlivé pozice zobrazené a HLAVNĚ jsou pojmenované po řeckých bohyních – Artemis, Athéna, Deméter apod., hned jsem jí psala, že to prostě není náhoda! A není viď, Kristí?

No to asi není náhoda 🙂

Opravdu Low pressure fitness pojmenovává jednotlivé pozice po řeckých bohyních. Každá z těchto bohyň představuje jistou symboliku. Jednotlivými pozicemi během cvičení můžeme v sobě posílit aspekty, které antické bohyně reprezentují.

Tak například:

  • Aténa – bohyně moudrosti, války, spravedlnosti nám pomůže posílit vlastní hranice, vymezení našeho prostoru, dokážeme se za sebe postavit – v této pozici lokty směřují pevně do stran, náš postoj je pevný.
  • Venuše – římská bohyně lásky, krásy, prosperity a vítězství – póza s rukama roztaženýma dokořán posiluje extrovertnost, otevření se světu, pomáhá proti depresi.
Venus
  • Hestia – řecká bohyně a ochránkyně domácího krbu, domova, srdce. Pomáhá nám udělat náš dům posvátným místem, přináší pocity bezpečí a tepla domova. Je to více introvertní póza, a proto nám pomůže v sobě posilovat kvality jako jsou zklidnění, obrácení se směrem dovnitř a nalezení míru v sobě a rodiny jako zdroje tepla.
Deméter

Pracujeme s držením těla – anglicky posture. Našim tělesným postojem vyjadřujeme to, co cítíme uvnitř, je to zrcadlo našeho vnitřního nastavení. Je to taková práce zevnitř směrem ven.

Artemis

Jak dlouho se věnuješ technice Low Pressure Fitness?

Low pressure fitness jsem objevila během koronový pauzy a poslední rok se této metodě věnuji intenzivněji. Člověk začne cítit účinky tohoto cvičení na sobě už po krátké době, je to velmi efektivní metoda.

Co teď chystáš?

V září chystám úvodní online workshopy, kde se lidé budou moci seznámit s touto technikou. Bude to v menších skupinkách max. 3-5 lidí. Momentálně pracuji na mé webové stránce a šířím osvětu o blahodárných účincích této metody. Kromě toho se chystám na dovolenou s rodinou na Slovensko a na to se velmi těším.

Můžeš nám tedy na závěr poradit, s čím můžeme jako začátečnice doma začít?

Je to velmi jednoduché. První krok je zastavit se a vnímat svůj dech nejlépe na místě, kde jsme chvíli sami. Může to být v klidu ve svém pokoji nebo i kanceláři. Věnujeme vlastně vědomou pozornost tomu, jak dýcháme a jaké máme držení těla.

Dýchání a držení těla je to, co má vliv na naše pánevní dno a na hluboké břišní svaly. Například, v dnešní době pracujeme hodně na počítači nebo na mobilních telefonech, zkusme během toho vnímat, zda se hrbíme nebo jsme vyrovnání, jestli jsou naše ramena a krk ztuhlé nebo uvolněné.

Pokud během dne dlouho sedíme, je dobré se často protáhovat, případně pokroužit pánví, co ji pěkně uvolní.

Řeknu teď jiný příklad, jedno dýchací cvičení, které děláme i během tréninku, a které nám pomáhá odlehčit pánev.

Popis: lehneme si na záda, nohy pokrčíme v kolenou a chodidla jsou položené na zemi na šířku pánve. Ruce si dáme na spodní žebra, lokty směřují ven. Nádech je nosem a vydechujeme ústy. Pozor: nádech směřuje pouze do žeber, ne do břicha. Při nádechu roztahujeme žebra do stran a při výdechu žebra samovolně směřují k sobě. Během cvičení se soustřeďme na pocit, že rosteme přes korunu hlavy.

Závěrem tohoto článku bych chtěla Kristíně velmi poděkovat za užitečné informace. Řekla bych, že je jedna z těch, které mohou být vděčné za situaci, která nás v poslední době potkala.

Ptáte se proč?

Protože se toto všechno naučila online. A o tom to je! Pokud něco chceme, hledejme cesty, pusťme si do života nové věci, změny. Kristínu totiž mohlo zastavit to, že se do ciziny na kurz v současné době nedostane, že si počká na později, na pak…. Ale ona se rozhodla a vzala život do svých rukou a konala. A takhle to můžeme udělat v podstatě se vším. Ujasnit si, co chci a hledat cesty, jak by to šlo. Nečekat na AŽ!

A brzdou není ani věk. Mnohdy nejsme úplně v souladu s tím, co děláme, jak a kde žijeme, pěkně potichoučku si někde sníme, jaké by to bylo kdyby…. Ale pak nám někde v hlavě začne zvonit na poplach, že když už nám není dvacet nebo třicet, je na všechno pozdě. NENÍ TO PRAVDA! A vím, o čem mluvím, sama jsem na cestu nového života vykročila jako padesátnice. Ráda tím inspiruji ostatní ženy a právě proto vzniklo audio 8 kroků za tvou vášní, které je tu zdarma k dispozici pro vás. Dnes lituji jen toho, že jsem to neudělala dříve.

Žádné podobné cvičení, o kterém jsme se bavily, zatím není. Je tedy úžasné, že to bude Kristína předávat online cestou. Tak dostane mnoho žen příležitost se s cvičební metodou seznámit aniž by musely opustit svůj domov, a zpříjemnit a zkvalitnit si svůj život.

Pokud chcete Kristinu sledovat, má instagramový profil, kde svoji aktivitu sdílí.

Kristina Dunaj

Já ji sleduji a také se těším na webové stránky a její další aktivity, takže buďme ve spojení, její tvorba se nám určitě může hodit. Pokud máte již nyní nějaké dotazy, můžete se ptát na e-mailu kristinadunajyoga@gmail.com.

Kristíně ještě jednou moc děkuji za užitečné informace a pokud se vám zdá, že váš život je takový nějaký mdlý, vášeň se ztratila nevím kde, je to jen šedivo a stereotyp, vaše sny zůstávají nevyřčeny a už vůbec ne splněny, plácáte se v tom a nevíte co a jak, využijte mé nabídky na 20ti minutovou konzultaci zdarma. Můžeme spolu najít řešení, které by vás třeba ani nenapadlo.

S láskou Pavla

Pavla Císařová
Miluji Řecko, moře, řeckou hudbu, kuchyni. Mojí vášní je obklopit se vším tím řeckým v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde>> Z této lásky vznikl Ebook zdarma Řecké postřehy českýma očima K dispozici ke stažení zde>> a Ebook zdarma o ostrově Kos Možno stáhnout zde >> Jsem autorkou Ebooku Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě. K zakoupení zde>>
Komentáře