Galaktobureko si dnes uděláme

Galaktobureko patří mezi typické řecké dezerty, se kterými se setkáme takřka po celém Řecku. Jemný krém v listovém těstě zvaném filo. A samozřejmě jak už bývá u řeckých sladkostí zvykem, kompletně utopený v sirupu.

Příprava není zase až tak náročná a tak nebudeme přešlapovat na místě a pustíme se do toho.

Co budeme potřebovat:

  • 1 balíček filo těsta
  • máslo

Na náplň :

  • 1 litr mléka
  • 20 Dkg cukru krupice
  • 10 Dkg krupičky
  • 3 vejce

Na sirup:

  • 0,4 l vody
  • 30 Dkg cukru
  • citrónová šťáva a kůra

Co se těsta týče, je dobré použít originál filo těsto. Jaký je rozdíl mezi řeckým a českým listovým těstem? Filo znamená v řečtině list. A řecké těsto je opravdu několik tenoučkých listů těsta, v podstatě to vypadá jako list papíru.

K pečení jsem použila nádobu cca 30×40 cm. Vyložím pečícím papírem a polovinu těsta vkládám do pekáčku. List po listu promazávám rozehřátým máslem.

Na tuto spodní vrstvu přijde krém. Zahřejeme mléko, přidáme cukr a krupičku a mícháme, mícháme, raději nikam neodcházíme ať to nepřipálíme 🙂 Když máme tuhle „krupicovou kaši“ hotovou, přidáme do ní vejce, jedno po druhém pěkně vmícháme.

Na krém přidáme druhou polovinu těsta a opět promazáváme rozpuštěným máslem. Pěkně poctivě, list po listu.

Důležité

Je dobré si na začátku ujasnit, jak to uděláme se sirupem. Možnosti jsou dvě, buď použijeme teplý nebo vychlazený sirup.

Zásada totiž zní

Studeným sirupem polévat teplou buchtu právě vytaženou z trouby nebo naopak, již vychladlá buchta je zalita právě svařeným sirupem.

Já to většinou dělám tak, že si sirup připravím den předem, takže je opravdu vychlazený. Pak když vyndám pekáč z trouby, rovnou zalévám. Jen to zasyčí ….

Sirup jednoduše připravíte smícháním uvedených surovin a necháte chvilku provařit. Pozor u citrónové kůry, pokud neseženete citróny bez chemického ošetření, raději je nepoužívejte. Můžete zkusit sušenou kůru nebo kandovanou.

Jedna rada

Množství cukru si upravte tak nějak po svém. Nic proti sladkému, ale já se snažím cukr ubírat, takže většinou nechám množství, které je uvedeno na sirup, a uberu cukr v náplni.

A svištíme do finále. Troubu máme předehřátou na 220 stupňů, žádný crcání s tím. 🙂 Ještě než dáte pekáč do trouby, celé dílo je dobré nařezat nějaký ostrým nožem na jednotlivé dílky.

No a zhruba tak po 20 minutách je hotovo, samozřejmě záleží na troubě. Nezapomenout na proceduru se sirupem. Já to dělám tak, že již zalité sirupem nechávám do druhého dne, aby sirup měl šanci vykonat svoji práci a pěkně se do dezertu nasákl.

Přeji vám dobrou chuť

Καλή όρεξη

Pavla Císařová
Miluji Řecko, moře, řeckou hudbu, kuchyni. Mojí vášní je obklopit se vším tím řeckým v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde>> Z této lásky vznikl Ebook zdarma Řecké postřehy českýma očima K dispozici ke stažení zde>> a Ebook zdarma o ostrově Kos Možno stáhnout zde >> Jsem autorkou Ebooku Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě. K zakoupení zde>>
Komentáře