Bude tahle cesta do Řecka vaše první? Konečně si splníte sen a vyrazíte? Gratuluji! Každé poprvé je vždycky náročné a tak vás občas přepadnou obavy, co vás tam jako čeká. V tomto článku najdete přehled všeho, co mě napadlo, když jsem se vžila do vaší kůže.
Takže klid a pomyslnou bránou vstupme do země bohů 😉
Řecko je známé nespočetným množstvím ostrovů a ostrůvků, z nichž někde je život a jinde je pusto, prázdno. Pro nás suchozemce je asi lákavé poznat život ostrovanů, to určitě. Některé ostrůvky jsou neskutečně malebné – Santorini, Hydra, Kos, Thassos, Kréta. Ale i pevninské Řecko je nádherné – Olympská riviéra, Chalkidiky známé jako tzv. tři prsty. A jeden z nich – Athos – tak tajuplný, protože tam nesmí vkročit žádná, ale opravdu žádná žena! A pak dál dolů na jih – Parga, Peloponés… Podtrženo, sečteno, ať už zvolíte to či ono, myslím, že budete spokojeni. Myslete na své preference – tj. rušný život nebo klid, velké pláže s hudební produkcí nebo něco malého, opuštěného, kde uslyšíte jen šum moře. Ale toto rozhodnutí je opravdu jen na vás!
Za mě: já teď ujíždím na Krétě 😉 Je to nejjižnější ostrov, také největší, a protože je opravdu až úplně dole, počasí je tam nádherné. Například únorové teploty se pohybují kolem 16 stupňů.
Většinou letadlem. Je to rychlé, levné moc ne, z nějakého nevysvětlitelného důvodu se z Čech nedá sehnat letenka za hubičku. To například z Polska ano. Takže pokud to někdo má blízko k Polákům, neváhejte. Dá se také jet autem, autobusem, lodí, kombinovat to všechno dohromady. Pšenka asi nepokvete milovníkům vlaků.
Za mě: letadlo, čím kratší pobyt, tím se tam potřebujete dostat rychleji.
Upřímně si myslím, že vzhledem k tomu, že se nedá koupit nějaká extra levná letenka, jak jsem zmiňovala výše, tak dovča s cestovkou vyjde levněji, než když si zařizujete vše sami. Ale pokud se osypete jen při pomyšlení na organizovaný život celé výpravy, nebojte se a skočte do toho rovnýma nohama. Sami!
Za mě: vyzkoušela jsem obojí. A všude najdete pro a proti. Například, když jsem se rozhodla cestovat sama, cestovkou jsem si tak nějak „kryla“ záda. Cítila jsem se bezpečnější a organizovaný život účastníků zájezdu jsem prostě ignorovala.
Hotely, penziony, apartmány, kempy, bydlení v soukromí přes Airbnb, to vše při cestě do Řecka najdete. Málo hvězd, hodně hvězd až po přepychové hotely a domky na ostrovech.
Za mě: dávám přednost bydlení v soukromí před obrovskými hotelovými komplexy.
Tak už jste tam, ale také se chcete někam podívat, že jo? Autobusy, taxíky seženete takřka všude. Bez problémů si půjčíte skútry, auta různých velikostí, co je libo. Jezdí se tam klasicky vpravo a tak nějak …noooo jižansky, takže bláznivě. Někdy se vám udělá mdlo z úzké silnice, jindy si řeknete, že na tak úzké cestě se nemohou minout dvě motorky, natož auta. Ale jo, nakonec to dobře dopadne.
O Řecku se traduje, že jízdní řád tam mají jen tak na ozdobu. V posledních letech mi přijde, že se situace dost vylepšila a není to tak dramatické.
Za mě teď jeden vtip, který mi vyprávěli před lety: Víte, proč je v Řecku uprostřed silnice plná bílá čára? To aby ta silnice nebyla jen tak nudně černá 🙂
A tak tady zbystřete! Při své cestě do Řecka se s ní setkáte stoprocentně! Je posvátná. Řecké poledne je až kolem 14. hodiny a pak jdou všichni do kanafasu. A to si nedělám srandu! Pokud by vás napadlo, si v době siesty chtít něco zařídit třeba v bance, zapomeňte! Krámky pak zase otevřou večer a budou otevřené dlouho do noci. Úřady a jiné instituce už bohužel většinou zůstanou zavřené.
No jo, prostě jih. Na druhou stranu se jim v tom vedru ani nemůžete divit a možná, že siestě také přijdete na chuť 😉
Za mě jedna úsměvná vzpomínka, jak jsem přijela do Řecka úplně poprvé před mnoha a mnoha lety. Vystoupila jsem z auta, bylo něco kolem 4. hodiny odpolední a já utrpěla šok. Kde jsou lidi, tady jako nikdo nežije?? Na ulici ani noha! Všude pusto, prázdno, stažené rolety! Jooo, byla siesta … 🙂
Tady se vám může přihodit zvláštní úkaz 😉 Jednou ochutnáte při své cestě do Řecka jejich kuchyni a hnedka po návratu domů se začnete shánět po kuchařkách a receptech, protože prostě budete chtít v tomhle stylu pokračovat. Více se o zdravé řecké stravě dočtete v mé elektronické knize Řecké postřehy českýma očima.
Řecká kuchyně oplývá velkým množstvím čerstvé zeleniny, luštěnin, ovoce, často dostanete různé pokrmy z mletého masa (taková musaka je prostě boží!) a samozřejmě také všechno, co nabízí moře – ryby, mořské plody apod.
Za mě: navštivte malé taverničky, podniky, které nejsou připravené pro turisty, ale chodí tam místní. Tam se totiž seznámíte s místními pokrmy nejlépe.
Řecko má naprosto fantastické moře. Na ostrovech bývá přístup do vody pozvolný, často jdete velmi dlouho, než vám není voda jen po kolena. Na plážích na pevnině bývá sešup do vody strmější. Setkáte se s písčitými ale i kamenitými plážemi. Někde budete potřebovat boty do vody, abyste si neurvali palce a nezlámali hnáty 🙂 Na ostrovech také bývá více větrno a větší vlny.
Zajímejte se o konkrétní místo, kam jedete. Na různých diskusních fórech dnes už seženete informace úplně o všem.
Za mě: píseček až daleko do moře. To je to, co mě baví 😉
Uskutečníte-li vaši první cestu do Řecka uprostřed letní sezóny, počítejte s tím, že je tam opravdu vedro. Klimoška se asi stane vaší velkou kamarádkou. V červenci a srpnu se teploty mohou pohybovat i kolem 40 stupňů.
Za mě: preferuji cesty mimo sezónu nejen kvůli vedřinám, ale i kvůli velké kumulaci turistů na jednu řeckou tavernu 🙂
Řekové milují zábavu, neustále se srocují, vyrážejí někam na jídlo a za hudbou. Mějte se na pozoru při výběru bydlítka. Může se stát, že diskotéku v sousedství vypnou až v časných ranních hodinách. 🙁 Když cestu do Řecka uskutečníte v době nějakých svátků, budou vám vylejzat oči z důlků. Chvíli budete mít pocit, že jste se ocitli uprostřed nikdy nekončícího karnevalu.
Za mě: mám jeden oblíbený penziónek, který se nachází jen přes silnici u pláže. Ráda si dělám srandu, že ráno rovnou z pyžama skáču do plavek a šup do moře. Bohužel s přibývajícím věkem stále hůř a hůř snáším bar, který je přímo naproti. Diskoška začíná někdy kolem 10. hodiny dopolední a utichá hluboko po půlnoci.
Cestovní pas, občanka, řidičák, jako u nás. Ale pozor – placení nebude jako u nás, ale budou po vás chtít eura. A šli až tak daleko, že se dají používat i platební karty. A dokonce i bankomaty tu potkáte. Co by neudělali pro turisty, že?
Za mě: někdy placení kartou prostě nejde, protože prostě ne! Mám tuhle zkušenost poměrně čerstvou – pršelo, foukal vítr a tak to nešlo… několik dnů…
Výraz v řečtině vyjadřující jejich pohostinnost, velmi přátelský přístup k lidem. Jsou neskutečně milí a vstřícní. Soused na vás bude mávat ráno na balkon, sotva rozlepíte oko a bude zdravit přesto, že vás vůbec nezná. Pro nás, poněkud studenější Čechy, trochu šokéznější situace. Tak s tím počítejte nebo se připravte předem a jukněte do mé knihy, ke které se dostanete jednoduše kliknutím na tento odkaz. 😉
Za mě: bohužel návrat zpět na rodnou hroudu je pak šokéznější poněkud opačným směrem
Vybalím na to na vás na rovinu, proč kolem toho tančit. V Řecku se NIKDE a NIKDY nesmí vhazovat toaletní papír do záchodové mísy, ale do odpadkového koše, který stojí u mísy. Prý úzké potrubí. No, já se nechci pouštět do nějakého rozpitvávání tohoto ožehavého tématu, protože si myslím, že … Ale ne, řekla jsem, že to nebudu rozebírat!
Prostě to vezměte jako fakt, hotovo pět a hlavně nepropadejte panice, když se zapomenete a ten papír tam spláchnete. Neběžte hnedka shánět místního instalatéra s touhou preventivně zabránit katastrofě. Jen se prostě příště více soustřeďte, jo? 😉 🙂
Teď se uvolněte, nadechněte, vydechněte a jděte sbalit kufr.
Jak řekl pan Portokalos ve filmu Moje tlustá řecká svatba: „Lidé se dělí na ty, co jsou Řekové a na ty, co by jimi chtěli být“ 🙂
Tak uvidíte, do jaké skupiny se zařadíte vy. Ještě před odjezdem pronikněte trochu víc do života Řeků a přečtěte si moji elektronickou knihu Řecké postřehy českýma očima, a to tak, že jednoduše kliknete na odkaz.
Přeji vám šťastnou cestu!
Καλό ταξίδι!