Očistné jaro je tady!

Pravidelné cykly, střídající se v našich životech, mají své opodstatnění. A vcelku není dobré se jim bránit. Jdeme totiž proti sobě. A tak stále více lidí vnímá tento cyklus jako našemu zdraví i životu prospěšný.

A tak po zimě, která s sebou nese touhu po odpočinku, zachumlávání se do dek, dlouhém spaní, zapalování svíček, vaření pálivých jídel a hutných polévek na zahřátí, přichází svěží vánek do našich životů v podobě prvních jarních paprsků. Teploty frčí nahoru, odhodíme bundy a šály a s chutí si někdy přivstaneme. Jaro je prostě tady.

A stejně tak, jako vyčistíme zahrady a připravíme je na smršť letního běsnění, vymeteme nepořádek z pergol, teras a balkónů, i sami sebe bychom měli očistit od zimního balastu a vykročit do nového začátku čistí a zregenerovaní.

Můj jarní očistný rituál zahrnuje nejen očistu vnitřní, ale málokdy si uvědomíme, že detox potřebuje i naše kůže, pleť a pozor – také naše duše. I ta dostává zabrat při krátkých zimních dnech a věčné tmě.

Ve své knize Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě zmiňuji fakt, že obchod s bylinkami a kořením byl jedním z pilířů starověké řecké ekonomiky. A záliba v bylinkových čajích trvá dodnes. V Řecku jsou mimořádně příznivé klimatické a půdní podmínky pro byliny, takže zde najdete opravdu hojně různých bylinných směsí.

Já jsem letos zvolila čistící krétskou směs obsahující fenykl, lemon verbenu, ibišek, břízu, kopřivu a mátu s názvem Detoxák. Byla jsem k sobě přísná 🙂 a opravdu každé ráno jsem vypila šálek této lahodné směsi. Asi po třech týdnech jsem vystřídala směs za popíjení samotné lemon verbeny nebo v kombinaci s řeckým horským čajem, což je také takový malý/velký řecký zázrak, jak popisuji v uvedené knize.

Poté se můžeme zaměřit na kůži, pleť, vlasy. Pleť je přes zimu vystavená různých nepříznivým vlivům, vlasy schováváme pod čepici, kůže po těle může být přesušená z horké sprchy. A tak i jim dopřejme restart.

Vlasům dopřejme vyživující masky, séra, opečujme je. Já osobně používám sérum na roztřepené konečky. Kůži celého těla zahydratujme – někdo má rád mléka, másla, někdo tělové oleje. Já se zvyšujícími se teplotami volím raději tělová mléka s lehčí texturou, ale to je samozřejmě zcela individuální záležitost. Lze použít i osvěžující vody na tělo, vlasy, pleť. Některé mé nejmilejší produkty najdete v Kosmetickém okénku.

A co naše pleť? Ta teda dostane přes zimu zabrat. Střídání teplot, velké výkyvy, vyhřáté místnosti, mastnější strava a vůbec celkově znečištěné ovzduší, to je pro ni teda mazec. Chce to důkladně pročistit, zbavit se starých nánosů a připravit ji pro láskyplné objetí slunečními paprsky, bez kterých to v životě prostě pokulhává.

Pravidelné čistění pleti na každodenní bázi by mělo být samozřejmostí. A to ráno i večer. Někdo zcela chápe večerní očistu, ale trochu mu není jasné, proč i ráno? Vždyť přece spíme. To ano, ale zatímco my pěkně pochrupkáváme, naše pleť maká. A tak ráno musíme očistit všechno to, co za noc vyhodnotila jako zbytečné a k vyhození. Jinak to překryjeme krémem, sérem a dříve či později si koledujeme o problém.

Miluji micelární vodu na odlíčeni očí a také celého obličeje ve dnech, kdy jsem líná zapracovat trochu na své budoucí podobě a vynechám čistící a masírovací kartáček. Mimochodem, mám s ním opravdu blízký vztah, má i jméno, říkám mu žoviálně Lumča. 🙂 Někdy používám odličovací tampóny, někdy mořskou houbu. U kartáčku nic takového nepotřebujete.

Jednou za týden si udělám pleťovou masku a jednou až dvakrát v týdnu peeling. Jak jsem již zmiňovala, staré, odumřelé buňky je nutné dostat pryč. Nejsou už opravdu k ničemu. Naším cílem je čistá, rozzářená pleť. Je dobré také masírovat. Co si budeme vyprávět, s přibývajícím věkem elasticita kůže poněkud pokulhává a hrozí tzv. povislá kůže, já tomu říkám „padá mi ksicht“ 🙂 Odborná péče v salónu je asi fajn, ale na to já moc nejsem. Raději to všechno řeším v klidu doma a Lumča si s tím hravě poradí. Dnes již naštěstí existují takové technologie pro domácí péči, že opravdu nikam nemusíte. Mé oblíbence najdete v Kosmetickém okénku.

A na řadu přichází duše. Málo světla, krátké dny, slunce jen občas, více cukru, přece se o Vánocích nebudu omezovat, pobyt u moře v nedohlednu, špatné zprávy, komplikované vztahy, divnosti každodenního života – to všechno mi způsobuje nenaládu, já tomu prostě říkám, že se cítím tak prostě blééééé 🙂

Nedávno jsem se dozvěděla, že i fáze Měsíce nám mohou způsobovat různé komplikace, a to nejen špatné spaní. Ne, neběhám náměsíčně po nocích zahradou, ale je pravda, že před posledním úplňkem jsem se najednou, během chvilky, cítila divně, trochu mi nebylo dobře, nálada pod psa…. No prostě tak nějak blééé.

A to všechno je prostě normální !

Takže jak já si hejčkám svoji duši? Snažím se být co nejvíce v klidu, i když někdy tomu okolnosti moc nepřejí. Snažím se o vědomé žití, dost mě na sebe štve to, že jedu na autopilota. To je, že si mnohdy ani neuvědomíte, že jste něco udělali. 🙁 Ale pracuji na tom …

Medituji, poslouchám mantry, vzdělávám se, v dnešní onlinové době je to opravdu suprová záležitost. Nikam nemusíte, stačí internet. Filtruji zprávy, filtruji lidi ve svém okolí.

Ona se naše duše bude cítít lépe tak nějak samospádem, díky hezkému počasí, slunci, kvetoucí přírodě, ale je dobré jí trochu pomoci. A to každý den. Nepomáhá meditace jednou za měsíc.

A mám vizi. Mám cíl, mám náplň svého života. Vím, proč některé věci dělám. A věřte nebo ne, není dobré jen tak plandat životem bez fokusu. Nechat život, aby se nám děl… My jsem tvůrci. Když něco z toho začnete používat a budete trpěliví, uvidíte, že vaše duše/vědomí se vám odvděčí.

Mějme krásné jaro a nezapomínejme, že vnější krása přichází zevnitř. Můžeme mít ty nejlepší pleťové masky světa, používat nejmodernější zkrášlovací technologie 21. století, ale pokud je uvnitř nás pusto, prázdno, bordýlek a zmatek, nepomůže vůbec nic.

Některé praktické tipy najdete také v mém předchozím článku nebo zmírňované knize a pokud se chcete seznámit s mými opečovávacími oblíbenci, nahlédněte do mé koupelny.

S láskou

Pavla Císařová
Miluji Řecko, moře, řeckou hudbu, kuchyni. Mojí vášní je obklopit se vším tím řeckým v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde>> Z této lásky vznikl Ebook zdarma Řecké postřehy českýma očima K dispozici ke stažení zde>> a Ebook zdarma o ostrově Kos Možno stáhnout zde >> Jsem autorkou Ebooku Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě. K zakoupení zde>>
Komentáře