Hanka Michopulu a její Zpátky domů

Po delší odmlce jsem se opět začala vracet ke své vášni. Když jsem v knihovně zahlédla knihu Zpátky domů, řekla jsem si jupííí! A to je přesně to, co mě začne vracet do Řecka. Nemohla jsem se dočkat až se do ní zanořím.

Autorkou je Hana Michopulu. Ti znalí asi tuší, že to příjmení je poněkud řecké. Ano, Hana je vyvdala. I z tohoto důvodu ji tak nějak zpovzdálí sleduji delší dobu. Například její kuchyň jako pracovna zde

Nicméně Zpátky ke knize. Je to kuchařka, která šikovně neobsahuje jen recepty, ale také příjemné vyprávění o životě, o jeho radostech a strastech. Je rozdělena do několika kapitol z nichž každá obsahuje takové, řekla bych, úvodní slovo a teprve pak jsou recepty. Například v kapitole Líná snídaně nahlédneme do soukromí nejen Hany, ale i její sestry Mirky a dostaneme zde návod, jak díky opulentní víkendové snídani ohromit rodinu a blízké tak, že je vlastně už ani nenapadne chtít oběd. A nám zůstává celý volný den pro sebe.

Kromě jiných je zde kapitola Můj tlustý řecký život. Jak se zde Hana krásně zmiňuje, její kuchyně je  díky vyvdané rodině bilingvní, takže následuje pár úžasných receptů na zpracování lilků, na stifado podle papuse, na buchtu z olivého oleje podle tety Simely a nebo frappé, jak ho dělá babička.

melounova_margarita

Já osobně si počkám na léto a půjdu do melounové margharity podle Hanky. Hlavními  aktéry   jsou zde dvě věci: meloun, který miluji a ouzo, které jsem se naučila mít ráda. Ve vedlejší roli jsou  zde šťáva z limetky, cukr (ten asi vynechám), triple sec (pomerančový likér, který se může vynechat) a špetka soli.

 

Melounová margharita podle Hanky –  pro 4 osoby:

2-3 hrnky melounové dřeně, nakrájené na větší kostky

Šťáva z 1 a půl limetky

1 dcl ouza (pokud nám už žádné nezbylo z minulé dovolené, může se dát vodka nebo bílý rum)

2 lžíce cukru

1 lžíce triple sec, špetka soli

Meloun se doporučuje vypeckovat a nebo rovnou koupit bezpeckatý. Také se může dát do mrazáku vychladit. Vše dáme do mixéru a rozmixujeme do hladka. Plánuji použít smoothie maker. Uvedené množství prý vytvoří ¾ litrové potěšení.

A jeden recept jsem již vyzkoušela a dokonce se k němu pravidelně vracím. Je ze zmiňované kapitoly Líná snídaně a je to domácí müsli.

Untitled design

Domácí müsli – pro 4 osoby

125 g másla

2 lžíce hnědého cukru

2 lžíce třtinového sirupu, lze použít med a nebo kukuřičný sirup. Já dávám med

250 g ovesných vloček jemných

250 g nakrájeného, sušeného ovoce

80 g sekaných mandlí nebo lískových ořechů

Troubu si předehřejte na 160 0C. Rozpusťte v kastrůlku máslo, přidejte cukr, sirup (případně med) a míchejte až se vše spojí. Pak stáhněte z ohně. Přidejte ostatní ingredience a promíchejte.

Pekáček střední velikosti vyložte pečícím papírem, rozprostřete tam směs a upěchujte ji do kompaktního tvaru.Třeba dnem konzervy. V troubě pečte 30 minut. Pak vyndejte z trouby a vyjměte s pečícím papírem z pekáčku a nechte chladnout na mřížce. Nevím, jak dalece je tohle důležité, já jsem to poprvé nechala chladnout v pekáčku a řekla bych, že to nebylo ono. Podruhé jsem již poslechla pokynu a vyjmula to ven a bylo to lepší.

Hana zde píše, že žádný recept nevyzkoušela tolikrát, jako právě tento. Můžete si vymyslet různé variace: různé druhy ovoce, jiné ořechy, čokoládové pecičky, fantazii se meze nekladou.

A můj tip? Šoupnu tam vždycky trochu zbylého vánočního cukroví. Ne moc, příměřeně. Jednoduše ho tam jen rukou rozmačkám.

Hana Michopulu se zabývá vařením a kuchařkami již delší dobu. Je autorkou knih Recepty z farmářského trhu, z nichž jeden díl obsahuje podzimní a zimní recepty ze surovin, které tato roční období nabízejí. Druhý díl je plný letních receptů. Její poslední projekt je bistro Sisters, kde lidem nabízí skvělé chlebíčky.

Podtrženo, sečteno –  Zpátky domů je kromě nahlédnutí do řecké kuchyně výzvou k návratu do kuchyně obecně. K návratu k tradičnímu nedělnímu obědu v širokém kruhu rodiny, kde si krásně prostřeme stůl, polévku budeme servírovat z mísy a po obědě se na stole objeví pocukrovaná bábovka. Nedělní odpoledne bude líně plynout při vyprávění našich blízkých a děti na tohle jednou budou s láskou vzpomínat.

Vždyť i přes týden si můžeme uvařit nějakou tu rychlovku místo ohřátí polotovaru ze supermarketu v mikrovlnce. I na dovolené u moře se můžeme porozhlédnout na místním trhu a zkusit něco netradičního, jako třeba pečené sardinky. Jen to nesmíme brát úkorně, že si od vaření neodpočineme ani na dovče, ale jako součást našeho krátkodobého vniknutí do života v jiné zemi. Nejen prohlídka pamětihodností je hodnotný zážitek z dovolené, ale i nákup od místních rybářů, kteří se právě vrátili z moře s čerstvým úlovkem.

Paradoxně po smutném období mě na řeckou cestu nevrátil žádný Řek  🙂 ale kuchařka. I když už jednou provždy bude u mého stolu někdo chybět, zůstanou vzpomínky a život půjde dál. A právě pro tyhle vzpomínky v našich srdcích se vyplatí vyžehlit sváteční ubrus, naleštit příbory, vyndat hrnce a pánvičky a vykouzlit úžasný oběd pro naše nejbližší. Oni se pak budou určitě rádi vracet zpátky domů a budou vznikat ony vzpomínky, které pohladí po duši ve chvíli, kdy někdo z nich už nebude moci přijít …

Kniha je bohužel beznadějně vyprodaná, což mě docela mrzí, asi bych jí ráda měla ve své sbírce.

Zdroj:

Internet; Michopulu, Hana. Kuchařka Zpátky domů.2. vydání

Foto: internet, autorka

Pavla Císařová
Miluji Řecko, moře, řeckou hudbu, kuchyni. Mojí vášní je obklopit se vším tím řeckým v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde>> Z této lásky vznikl Ebook zdarma Řecké postřehy českýma očima K dispozici ke stažení zde>> a Ebook zdarma o ostrově Kos Možno stáhnout zde >> Jsem autorkou Ebooku Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě. K zakoupení zde>>
Komentáře