Můj krétský deník – část druhá

Den 3. – pondělí

Tak na tenhle den jsem se moc těšila. Jedeme totiž na ochutnávku  do jednoho vinařství v oblasti Peza, abychom okoštovali a vybrali vína  na náš řecký ostrov v Plzni. A hlavně také moji oblíbenou Retsinku.

Když se ráno probudím s pohledem na moře v dáli, vím, že to bude super den. Takže žádné lenošení a šup snídaně, oblékání, udělat ze sebe člověka  a ….. vyrážíme.

V Kokini Hani nabíráme Danielu – jó, to je další Češka na Krétě žijící, která nám pomáhá se zásobováním řeckého ostrova v Čechách a také tuhle ochutnávku domluvila.

Když dorazíme do firmy Titakis Wines, ujme se nás velmi milá paní Marie. O víně toho hodně ví a tak posloucháme, zapisujeme a především OCHUTNÁVÁME. A že bylo co!!  Pak ještě nakoukneme do skladu a loučíme se.  Bavilo mě to tam moc a co je úžasné -> několik lahví vína již opustilo Krétu a  vydává se na cestu k nám do Plzně. Je na co se těšit, Retsiny nevyjímaje.

Vinařství Titakis_1

Vinařství Titakis_2

Vinařství Titakis_3

Den byl završen v taverně Gregoris, byly úžasné bifteky se sýrem ….  a  samozřejmě …Retsina 😉

Bifteki

 

Den 4. – úterý

Znáte pláž Elafonisi?  Je to nádherná pláž na západním pobřeží Kréty, kde máte pocit, že snad ani nejste v Řecku, ale někde v Tichomoří. Někdy je tato pláž označována jako evropské Tichomoří. Písek je jemňoučký a hlavně narůžovělý. Takový malý ráj na zemi 😉

Elafonisi Crete

A protože já už jsem na Elafonisi byla, necháváme zde naše nováčky a zbytek výpravy jede  o několik kilometrů dál.

Když minete obrovské foliovníky, které produkují tuny úžasně sladkých krétských rajčat, čeká vás pohled, který tají dech – pláž Kedrodasos.  Cedry, duny písku, lehce šplouchající moře a kolem dokola klid. Tady vydržíte opravdu dlouho. Vaše myšlenky ruší jen drobné šplouchání vody a písek větrem přesouvaný sem a tam.  Na tomto místě  probíhá terapie mořem a klidem na plné obrátky a člověku se opravdu nechce odejít.

Kedrodasos_1

Kedrodasos_2

Kedrodasos_3

Turistická výprava teď již kompletní (mimochodem nováčci  oznámkovali Elafonisi jedničkou s hvězdičkou) se vrací domů.

Pro změnu jsme tento den završili v taverně Gregoris  🙂 Byla to musaka a  samozřejmě …Retsina 😉

Musaka

 

Den 5. – středa

Preveli-značka

Palmový les nebo také palmový háj neboli Preveli beach – tak to byla náplň středečního dne.

Preveli-mapa

Nachází se 38 kilometrů  jižně od Rethymna. Preveli pláž a laguna Preveli, také někdy označována jako Palm beach,  se nachází pod klášterem u ústí rokliny  Kourtaliótiko. Přístup na pláž a do palmového háje, který se nachází za pláží, je  dvojí. Buď od kláštera dolů na pláž a nebo opačně z druhé strany, kde nejdříve vyšplháte na výběžek, kde se pokocháte krásným výhledem na průzračné moře a  kvetoucí rostlinky, a pak se spustíte na pláž.

Preveli-bochany kytek

Moře na skále před Preveli

Srdce

Poznáváte? Z moře vyrůstá kámen ve tvaru srdce

 

Přebrodíte řeku, která sem vtéká z hor, a jste na pláži, kde se můžete v místním  baru osvěžit, dát si svačinku, například krétskou klasiku dakos a věnovat se koupání a lenošení.

Dakos na Preveli

Ale v žádném případě nedoporučuji vynechat procházku palmovým lesem.

Směrovka Palm Forest

Je to nádhera – palmy kam se člověk podívá, do toho  kvetoucí oleandry a když zvednete hlavu,  zastaví se vám dech – kolem dokola majestátné štíty hor.

Palmový les_1

Palmový les_2

Palmový les_3

Palmový les_4

Třetí cesta, která vás sem přivede, je lodí z Plakias a nebo Agia Galini.

22. srpna 2010 byla značna část  palmového lesa zničena požárem. Navzdory obavám,  že byly palmy zcela zničeny, jejich regenerační schopnost je úžasná a dnes by nikdo nevěřil, že před pouhými sedmi lety tady byly jen ohořelé kmeny a pusto, prázdno.

Preveli mám moc ráda, ale řekněme si na rovinu, že klidu tady moc nenajdete. Proudí sem stále noví a noví turisti, lodě přiváží další a další zvědavce, takže po zbytek dne se koupání a povalování v horkém písku konalo kousek odtud.

Napadá mě, zda existuje v Řecku místo, kde se mi nelíbilo. Asi ne – Thassos, Zakynthos, Lefkáda, Kos, Makedonie, Korfu?? Prostě řecká úchylka se vším všudy 🙂

Den byl pro změnu završen  v taverně Gregoris  🙂 (jak jinak,že??)  Zdejší tzv.“malá pizza“ padá z talíře a nakrmila spolehlivě tři lidi. No a nakonec  samozřejmě …Retsina 😉

Pizza

Z krétského týdne je právě polovina pryč.

A co bude dál? Nebojte,  dozvíte se to 😉  Tak zase příště, jo ??

A ti, co se seznámili s krétským deníkem později, najdou tady jeho začátek.

 

 

Pavla Císařová
Miluji Řecko, moře, řeckou hudbu, kuchyni. Mojí vášní je obklopit se vším tím řeckým v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde>> Z této lásky vznikl Ebook zdarma Řecké postřehy českýma očima K dispozici ke stažení zde>> a Ebook zdarma o ostrově Kos Možno stáhnout zde >> Jsem autorkou Ebooku Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě. K zakoupení zde>>
Komentáře