KALÓ PÁSCHA aneb veselé Velikonoce

Řecké Velikonoce. Velká oslava jara, nového života, nových začátků. Pravoslavné Velikonoce jsou pro Řeky snad nejdůležitější svátek v roce. Náležitě se na ně připravují a slaví je trochu před a také trochu po nich. 😉

Termín pro Velikonoce se určuje dle Juliánského kalendáře, takže se většinou neshoduje s termínem, kdy je slaví katolíci a tedy i my. Snad jednou za 5 – 7 let propuká velikonoční veselí ve stejných dnech. Ale to, jak se slaví v Řecku a u nás – to se prostě nedá srovnávat.

Z vlastní zkušenosti vím, že my tyhle svátky bereme tak trochu vlažněji. Zato v Řecku propuká velikonoční šílenství dlouho dopředu. Pamatuji si, jak jsem tam jednou byla asi měsíc nebo i déle před Velikonocemi a celou dobu jsem poslouchala rozhovory a diskuse o tom, kam pojedou koupit to nejlepší maso, kam to půjdou slavit, vlastně se nemluvilo o ničem jiném.

PROTOŽE ŘECKÉ VELIKONOCE – TO JE HLAVNĚ SETKÁNÍ S RODINOU A PŘÁTELI, DOBRÉ JÍDLO A ZÁBAVA!

Konají se mše a procesí. Z kostela si domů  Řekové nosí oheň, se kterým udělají kříž nad vchodem do domu, aby byli ochráněni. Dlouho jsem si při pohledu na tyto šmouhy na domech  říkala, co se jim to na omítce stalo?? Z jídla  se připravuje především jehněčí, a protože už v Řecku počasí není tak strašné jako u nás a je tam již teplo a příjemně, snaží se všichni slavit venku. Z jehněčích vnitřností připravují polévku majiritsu.

paschaprocesí

Vajíčka barví jen na červeno. Červená proto, že symbolizuje Kristovu krev.  Pak s těmi vajíčky chodí a vzájemně si je oklepávají – údajně tomu, komu se nerozbije, bude štěstí přát celý rok.

index9ed32cfbab318861927e308b070e7144_vajicka-recko

klepani_vajicek

Praskne či nepraskne?

Na ostrově Korfu mají ještě jeden úžasný zvyk, o kterém jsem z jiných míst Řecka neslyšela. Vyhazují zde z oken a balkonů vázy s vodou. Samozřejmě se jedná o vázy k těmto účelům vyrobené, nikoliv rodinné drahocennosti z dědictví po babičce.

korfu01_basm-hazenikataas.jpg-nggid03106-ngg0dyn-640x426x100-00f0w010c010r110f110r010t010

Stejně jako pro nás je i pro Řeky toto období vhodné k tomu, pořídit si něco nového na sebe. A tak  se vyráží na nákupy.

Co je ale nejdůležitější! Užívat si každý okamžik života, protože život je tady a teď .  Sejít se rodinou, s přáteli, vášnivě probrat žhavá témata života, dobře se najíst a popít, zazpívat a zatancovat – to je to, co Řekové umí na jedničku … A já jim to trochu závidím   🙂

Takže chcete-li se trochu přiblížit Řecku, navzdory tomu, že se na vás okolí bude dívat trošku divně, obarvěte vajíčka (prosím, ale jen na červeno), pokud seženete jehněčí, dejte si ho k nedělnímu obědu, zapijte dobrým řeckým vínem. Jo a jako aperitiv si dejte ouzo s kostkou ledu. A nebo pozvěte přátele a celou tuhle  „trochu řeckou taškařici“ připravte pro ně. Jen s počasím to bude asi prekerka, venku se při 5 stupních nad nulou sedět nedá.

Takže KALO PÁSCHA KE KALI ANÁSTASI

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

PS:   Při českých Velikonocích jsem si koupila něco na sebe, při těch řeckých jsem něco nového koupila své kuchyni  🙂

Prkénko z úžasného olivového dřeva podstoupilo dlouho cestu z Kréty přes řecký ostrov v Plzni (o tom někdy příště) až ke mně domů. Dostalo se mu lázně z olivového oleje a teď jen čeká na to, kdy spolu zahájíme nějako kulinářskou show. Tradice se musí dodržovat a já mám doma další kus Řecka  🙂

CAM00192CAM00193

Foto: internet, autorka

Pavla Císařová
Miluji Řecko, moře, řeckou hudbu, kuchyni. Mojí vášní je obklopit se vším tím řeckým v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde>> Z této lásky vznikl Ebook zdarma Řecké postřehy českýma očima K dispozici ke stažení zde>> a Ebook zdarma o ostrově Kos Možno stáhnout zde >> Jsem autorkou Ebooku Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě. K zakoupení zde>>
Komentáře