Hygge, lagom… a jak tomu říkají Řekové?

Asi nijak, zřejmě to nemají pojmenované, ale prostě to žijou!

Hygge, lagom – v poslední době na mě vypadávají tahle slova takřka z každého druhého časopisu. Jdu kolem knihkupectví a co nevidím za výlohou? Hygge, hygge a zase hygge. Lagom trochu pokulhává, asi nováček.  „O co tady kráčí,“ ptám se.

Prozradím. Hygge (vyslovte tak trochu německy „hüg“, koncové „e“ spolkněte)  k nám  přišlo z Dánska. Tohle slovo  nemá český ekvivalent, nelze jej normálně přeložit. Jde totiž o  určitý styl života, o šťastný život, o život v pohodě a v klidu. Nevím jak vy, ale já jsem například nevěděla, že Dánsko je nejšťasnější zemí světa. Ano, je to tak!

A tak jsem se v těchto šedivých podzimních dnech zanořila  trochu více do čtení, abych přišla na kloub tomu, jak je možné, že i v zemi, kde je takřka pořád hnusně, jsou lidé šťastní jak želvy.

Není to žádná věda, možná už i naše babička věděla, jak na to:

  • Nejen prací je člověk živ, takže v Dánsku po 5. hodině odpolední nenajdete v kancelářích ani nohu. Je jim totiž jasné, že život je třeba dělit mezi práci, rodinu, přátele, volný čas, zábavu.

Prázdná kancelář

  • Setkávání a zase setkávání. Mám na mysli s přáteli, s rodinou. Ale opravdové setkání, žádné pokecy po skypu. To se nepočítá!

Parta lidí

  • Světlo. Co nejvíce světla. Asi jedna třetina Dánů si zapaluje svíčky každý den a to nejen doma, ale i v práci. Ve Švédsku to mají nastavené tak, že pomocí speciálních spínačů se jim rozsvěcují světla ještě než dorazí z práce domů. A tak místo tmavého domova je vítá útulně osvícený byt. Ano, můžete namítnout, že nekradete a nechcete platit za elektřinu víc než je zdrávo. Ale upřímně! Nějaká úsporná žárovka nebo LEDka nás asi nezrujnuje.

žárovky

  • Nerozhodí je ani to, že leje nebo sněží. Ostatně na tomhle poslední dobou dost pracuji i já. Pokud se vyskytne klasický šedivý den, slunce je vypnuto již několikátý den a já nikam nemusím, představa odpoledne stráveného s knížkou, sklenkou vína nebo u pěkného filmu je docela lákavá.

Četba v okně

  • Zmíním ještě stravu. V těchto studených měsících konzumují hutné jídlo, pokrmy z masa. Ale tady bych řekla, že by možná stačilo poslouchat vlastní tělo. To si totiž o hutné, výživné polévky, které zahřejí, řekne samo, zatímco v létě je zasune do nejspodnějšího šuplíku a nahradí je  zeleninou, rybou nebo třeba osvěžujícím ovocem.

A to druhé lagom? Mimochodem vyslovte lah-gom. Toto slovo dorazilo pro změnu ze Švédska a  znamená to „ne moc, ne málo, prostě tak nějak akorát.“ Aby všechno bylo v rovnováze ve všech oblastech života. Takže ani se nepřejídat ani nehladovět, nebýt v práci do noci, ale ani nelenošit. Prostě najít kompromis ve všech oblastech každodenního života. A je to individuální, každý sám si musí najít, kde má tu „svoji rovnováhu“.

A teď si asi říkáte, jestli jsem se nezbláznila a „nekonvertovala“ k seveřanům. Co to má co dělat s Řeky? Vstoupila mi do života nová úchylka? A kam se podělo mé pověstné: „miluji vše řecké„?

Ne, nebojte se, nic takového. Ale když  jsem tohle všechno četla,  neustále mi naskakovalo srovnání právě s životem v Řecku.

Jejich, řekla bych, až extrémní potřeba pospolitosti, střetávání se, trávení času ve společnosti přátel, rodiny.  Oslava každodenních drobností, ale i dodržování tradic, což s sebou přináší vzájemná setkání. Slovo PAREA neboli společnost, parta vystihuje jejich založení. Řek si nepůjde sednout sám na kafe nebo na oběd. Je důležité mít parea!

Také si neumím představit Řeka, který si sice sedne v taverně na pobřeží, ale  vyndá notebook, protože ještě musí dorazit nějaké úkoly z práce.

Řekové prostě ten život tak nějak obyčejně žijí a nejspíše pro to nemají speciální slovo.  Neudělat si z života honbu za majetkem, za kariérou, když se může v klidu a pohodě  a s mohutnou podporou raki, ouza nebo retsiny grilovat na pláži. Jejich pověstné SIGA, SIGA.  Zítra je přece také den. Nelitovat času, který věnujeme jídlu i jeho přípravě. Pověstná řecká kuchyně není postavena na luxusních lahůdkách, ale na různorodosti, jednoduchosti a na lásce, s jakou je jídlo připravováno.

Jezme jako Řekové proto,  že je to příjemný obřad a příležitost k setkání s blízkými, s přáteli,  nikoliv proto, že potřebujeme teď hned v rychlosti něco zhltnout. Ano, oproti seveřanům i nám mají tu výhodu, že jim slunce vypínají jen málokdy. To určitě vede k poněkud pozitivnějšímu pohledu na svět.

Přesto si myslím, že pár maličkostí můžeme zkusit. Ať už to bude něco ze švédského lagom, dánského hygge či řeckého přístupu k životu, může nám to jen prospět.

Pokud máte nějaké rituálky, které Vám zpříjemňují život a chcete se o ně podělit, sem s nimi. Nápadů a inspirace ke zpříjemnění života není nikdy dost.

Koláž

 

 

 

Pavla Císařová
Miluji Řecko, moře, řeckou hudbu, kuchyni. Mojí vášní je obklopit se vším tím řeckým v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde>> Z této lásky vznikl Ebook zdarma Řecké postřehy českýma očima K dispozici ke stažení zde>> a Ebook zdarma o ostrově Kos Možno stáhnout zde >> Jsem autorkou Ebooku Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě. K zakoupení zde>>
Komentáře