Asi nijak, zřejmě to nemají pojmenované, ale prostě to žijou!
Hygge, lagom – v poslední době na mě vypadávají tahle slova takřka z každého druhého časopisu. Jdu kolem knihkupectví a co nevidím za výlohou? Hygge, hygge a zase hygge. Lagom trochu pokulhává, asi nováček. „O co tady kráčí,“ ptám se.
Prozradím. Hygge (vyslovte tak trochu německy „hüg“, koncové „e“ spolkněte) k nám přišlo z Dánska. Tohle slovo nemá český ekvivalent, nelze jej normálně přeložit. Jde totiž o určitý styl života, o šťastný život, o život v pohodě a v klidu. Nevím jak vy, ale já jsem například nevěděla, že Dánsko je nejšťasnější zemí světa. Ano, je to tak!
A tak jsem se v těchto šedivých podzimních dnech zanořila trochu více do čtení, abych přišla na kloub tomu, jak je možné, že i v zemi, kde je takřka pořád hnusně, jsou lidé šťastní jak želvy.
Není to žádná věda, možná už i naše babička věděla, jak na to:
A to druhé lagom? Mimochodem vyslovte lah-gom. Toto slovo dorazilo pro změnu ze Švédska a znamená to „ne moc, ne málo, prostě tak nějak akorát.“ Aby všechno bylo v rovnováze ve všech oblastech života. Takže ani se nepřejídat ani nehladovět, nebýt v práci do noci, ale ani nelenošit. Prostě najít kompromis ve všech oblastech každodenního života. A je to individuální, každý sám si musí najít, kde má tu „svoji rovnováhu“.
A teď si asi říkáte, jestli jsem se nezbláznila a „nekonvertovala“ k seveřanům. Co to má co dělat s Řeky? Vstoupila mi do života nová úchylka? A kam se podělo mé pověstné: „miluji vše řecké„?
Ne, nebojte se, nic takového. Ale když jsem tohle všechno četla, neustále mi naskakovalo srovnání právě s životem v Řecku.
Jejich, řekla bych, až extrémní potřeba pospolitosti, střetávání se, trávení času ve společnosti přátel, rodiny. Oslava každodenních drobností, ale i dodržování tradic, což s sebou přináší vzájemná setkání. Slovo PAREA neboli společnost, parta vystihuje jejich založení. Řek si nepůjde sednout sám na kafe nebo na oběd. Je důležité mít parea!
Také si neumím představit Řeka, který si sice sedne v taverně na pobřeží, ale vyndá notebook, protože ještě musí dorazit nějaké úkoly z práce.
Řekové prostě ten život tak nějak obyčejně žijí a nejspíše pro to nemají speciální slovo. Neudělat si z života honbu za majetkem, za kariérou, když se může v klidu a pohodě a s mohutnou podporou raki, ouza nebo retsiny grilovat na pláži. Jejich pověstné SIGA, SIGA. Zítra je přece také den. Nelitovat času, který věnujeme jídlu i jeho přípravě. Pověstná řecká kuchyně není postavena na luxusních lahůdkách, ale na různorodosti, jednoduchosti a na lásce, s jakou je jídlo připravováno.
Jezme jako Řekové proto, že je to příjemný obřad a příležitost k setkání s blízkými, s přáteli, nikoliv proto, že potřebujeme teď hned v rychlosti něco zhltnout. Ano, oproti seveřanům i nám mají tu výhodu, že jim slunce vypínají jen málokdy. To určitě vede k poněkud pozitivnějšímu pohledu na svět.
Přesto si myslím, že pár maličkostí můžeme zkusit. Ať už to bude něco ze švédského lagom, dánského hygge či řeckého přístupu k životu, může nám to jen prospět.
Pokud máte nějaké rituálky, které Vám zpříjemňují život a chcete se o ně podělit, sem s nimi. Nápadů a inspirace ke zpříjemnění života není nikdy dost.