Řecké zahrady – prosím vstupte!

Já a palman a LefkadeNa svých toulkách Řeckem se mi občas stává, že mám chuť zazvonit lidem u domu a poprosit je, zda-li bych se nemohla podívat, jak bydlí. Tak moc mě osloví dům, zahrada nebo určité místo. Naštěstí jsem to ještě neudělala, ale někde uvnitř si myslím, že i kdybych je požádala, s radostí by mě pozvali dál a moje  řecká úchylka by postoupila na další level.

A tak se vámi chci podělit alespoň o tři zahrady, které mi v posledních letech vstoupily do řeckého života.

Přijměte tedy mé pozvání a projděte se se mnou virtuálně zahradou na ostrově Lefkáda a dvěma zahradami na ostrově Kréta.

Inu, pojďte dál …

Epikoskopos Beach Nikiana

Tato úžasná zahrada je součástí apartments hotelu Philipos na Lefkádě. Tajemná zákoutí s nádhernými palmami, kapradiny v typické řecké keramice, kovový nábytek s lehkou patinou. To vše v člověku evokuje návrat do starých časů. Když uděláte pár kroků, potkáte plno kvetoucích rostlin, obrovský olivovník a když si sednete na terásku před apartmánem, ohromí vás majestátní trs ozdobné trávy, která dorostla do výšky zdatného basketbalisty. Jedno se proplétá s druhým, červená střídá žlutou. A jako bonus vás večer omání tzv. večerní kytka.

No, řekněte sami …

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Na další procházku se lehce přesuneme a jukneme na Krétu.

Pelekita

Kousek od Kokini Hani jsem měla možnost pobývat v zahradě, spíše bych asi řekla v olivovém háji. Syrová a drsná nálada tohoto místa se střídá s nesmělostí drobných kvítků v truhlících. Olivovníky nabízející svoji úrodu chrání svým stínem veselé květy ibišků. Ze země rostou kytky, které jsem nikdy neviděla a jako mimozemšťan tady působí opuncie, která se dere z hlíny a  hledá si své místo na slunci. Jemné, růžové a bílé kvítky bougainvillee tvoří kontrast k rozpraskané, vysušené půdě a hromadě kamení, která tu patrně čeká až přijde její čas …

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Na Krétě ještě zůstaneme a navštíme zde zahradu, která je součástí vily na Krétě, nedaleko Kavrosu ve vesnici Dramia.

Dramia

Jedná se o menší, moderní zahradu ve vesničce Dramia, nedaleko od Kavrosu. Je k dispozici návstěvníkům vily, která je součástí komplexu domů. Přesto je možné tady najít soukromí, zahrada je plná vzrostlých rostlin a tak pokud nechcete, většinou se zde se sousedy ani nepotkáte. Ale vy vlastně chcete – je to přeci příjemné, když vyjdete na balkón a soused, který vás mimochodem nikdy neviděl, na vás mává a zdraví. Kameny a kvetoucí keře tvoří ohraničení pozemku, žádný plot, žádná vrátka.

Zahrada má dvě úrovně. V té spodní najdete keře, bougainvillee a malý bazén, ve kterém mimochodem úžasně chutná Retsina v horkých, krétských dnech. Majitelka zde pěstuje bylinky a aby náhodou nedošlo k nějakému omylu, je to vtipně označené. To aby prostě bylo jasno 🙂  A když vyjdete pár schodů, čeká vás příjemné posezení u krbu, kde všude kolem vás bují nějaké rostlinstvo, ať už v zemi nebo v nádherných řeckých květináčích.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

A to je asi tak všechno. Chtěla jsem se s vámi projít zahradami, které jsou každá jiná, ale všechny řecké. Každého z nás osloví a možná inspiruje jiná.

Závěrem bych ještě chtěla dodat, že tato „procházka“ mohla vzniknout díky tomu, že jsem měla možnost v zahradách pobývat a jejich majitelé je s láskou založili a s ještě větší láskou je opečovávají.

A za to jim  od nás patří dík, protože alespoň na chvíli můžeme být součástí jejich zeleného království … 

Ευχαριστούμε!

Pavla Císařová
Miluji Řecko, moře, řeckou hudbu, kuchyni. Mojí vášní je obklopit se vším tím řeckým v každodenním životě. Můj příběh si přečtěte zde>> Z této lásky vznikl Ebook zdarma Řecké postřehy českýma očima K dispozici ke stažení zde>> a Ebook zdarma o ostrově Kos Možno stáhnout zde >> Jsem autorkou Ebooku Řeckou kuchyní ke zdraví a životní pohodě. K zakoupení zde>>
Komentáře